Kvalita, profesionalita a ochota
  Úvodná stránka |  Produkty |  Služby |  Cenníky |  O nás |  Kontakt |  Hľadaj Napíšte nám Mapa stránok Úvodná stránka

 Produkty
 Galéria
 Služby
 Cenníky
 
 O nás
 Hlavné  činnosti
 Referencie

 Aktuality

 Najčastejšie
 otázky


 Kontakt

 Mapa
 stránok


 Download
 
Najčastejšie otázky a odpovede

Táto stránka je určená na to, aby sme vám zodpovedali najčastejšie kladené otázky jednak ku samotným produktom, prípadne aj k samotným technológiam, ktoré využívame.

Ventilačné turbíny – odpovede na Vaše najčastejšie otázky

Ventilačné turbíny Lomanco pochádzajú od americkej spoločnosti Lomanco inc. z Jacksonville v Arkansase a história ich výroby siaha až do 50. rokov 20. storočia. V súčasnej dobe sa rozšírili do celého sveta, a to predovšetkým kvôli svojej spoľahlivosti a kvalite.
Prednosťami produktu Lomanco sú spoľahlivosť, úžitková hodnota a v neposlednom rade nulové náklady na prevádzku.Turbíny sa najviac hodia pre stavby s požiadavkou na spoľahlivú funkciu.
Predovšetkým ide o trvalé odvetrávanie, ktoré zaisťuje stálu výmenu vzduchu, a to ako v podstrešnom priestore, tak i v interiéri. Z vymenovaných charakteristík je zrejmé, že turbíny sú prvok, ktorý dokáže prispieť k vysokému štandardu bývania.


Pred samotnou kúpou, resp. inštaláciou Lomanco turbín sa najčastejšie objavujú nasledovné otázky:

Zateká do turbíny, alebo prší do turbíny?
Ventilačná turbína Lomanco je skonštruovaná tak, aby do nej pri správnej prevádzke nezatekalo ani nezafúkalo. Lopatky sú cez seba v zákryte, takže ak sa turbína točí, tak zatečenie nehrozí.
Zásadný podiel na vodotesnosti majú lopatky turbíny, ktoré sú pokraji s prelismi (s tzv odvodnými žliabkami). Všetky turbíny, ktoré majú tieto prelisy, môžu ako jediné garantovať vodotesnosť a navyše dávajú aj vyšší výkon, pretože lopatka má potom tzv. turbo efekt, kedy vietor kĺže po lopatke a v mieste žliabku sa výrazne odpruží a vloží do lopatky maximálnu opornú silu.Akú vyžadujú ventilačné turbíny údržbu?
Ventilačné turbíny LOMANCO majú špeciálne patentovanú konštrukciu ložiska. Sú vyvinuté pre vysoký výkon, mechanickú odolnosť a sú úplne bezúdržbové.Koľko spotrebuje turbína Lomanco elektrickej energie?
Turbína nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu, nakoľko je poháňaná vetrom, ktorý zabezpečí jej roztočenie. Vďaka kvalitným ložiskám je rotácia tichá, bezhlučná. Otáčaniu turbíny napomáhajú ďalšie fyzikálne vplyvy, akými sú termodynamický podtlak spôsobený prúdením teplého vzduchu vo vnútri. Takže odpoveď na otázku je - spotreba je nulová.Keď nefúka vietor, tak turbína nefunguje?
Turbína má pri bezvetrí minimálny výkon, keďže jej otáčaniu nenapomáha vietor. Rotáciu však zabezpečuje vztlaková sila vo vnútri prúdiaceho teplého vzduchu. Obdobie s bezvetrím je ale veľmi výnimočné. Takže nemožno povedať, že by turbína celý deň nefungovala. ak sa aspoň trochu točí, tak funguje a zabezečuje odvetrávanei požadovaného priestoru.Na akom princípe turbína funguje?
Turbína má po svojom obvode oporné lopatky, ktoré slúžia na rotáciu a súčasne sú aj ochranou proti zatečeniu. Systém lopatiek teda nie je vo vnútri turbíny, ako je tomu napríklad u ventilátorov, ale je po jej obvode.Čo keď výkon nie je dostatočný a je potrebné vykonať rýchlu výmenu vzduchu?
Nie je problém v miestnosti umiestniť pomocný malý ventilátor pre zvýšené odvetranie priestoru. Potom turbína plynule odvedie vzduch. Kombinácia turbíny a motora je veľmi častá a užitočná, pretože tlak ventilátora pomôže zvýšiť výkon turbíny. Obidva systémy si vyhovujú a navzájom sa dopĺňajú.Dodávajú sa turbíny aj vo farebných prevedeniach?
Turbína Lomanco je zhotovená z bezfarebného eloxovaného hliníka alebo špeciálne upraveného pozinkovaného plechu. To je základné dodávané farebné prevedenie.
Ďalšie vonkajšie ochranné nátery sú vo farbe hnedej, čiernej a bielej. Pri inej farbe strechy je možné si zaobstarať turbínu bielu a ľubovoľne ju prestriekať podľa potreby.Máte v ponuke aj hybridy, t.j. turbíny poháňané motorom?
Firma Lomanco turbíny poháňané pomocným elektrickým ventilátorom nevyrába a ani vyrábať nebude. Turbíny s motorom totiž majú vždy zásadne kratšiu životnosť, sú náročnejšie na údržbu a majú drahú prevádzku.Aký materiál sa na výrobu turbín používa?
Turbíny Lomanco sa dodávajú len hliníkové alebo pozinkované so špeciálnou povrchovou úpravou. Turbíny medené ani titánzinkové nie sú vyrábané, pretože by bol kvôli mäkkosti materiálu problém zaručiť odolnosť pri silnom vetre a hrozila by deštrukcia zariadenia.
Antikorózne hlavice sú vhodné do chemicky agresívneho prostredia, ako napr. na komíny, čističky odpadových vôd, atď. Tieto turbíny však majú kratšiu životnosť, pretože sú veľmi ťažké a zaťažujú celú konštrukciu a ložiská.
Vzhľadom k životnosti turbíny je najvhodnejším materiálom hliník, ktorý je veľmi ľahký a pri správnej konštrukcii veľmi odolný sile vetra až 240km/hod.Sú turbíny vhodné aj pre panelové domy?
Na panelové domy sa turbíny Lomanco inštalujú od roku 1996 a pracuje ich na strechách niekoľko desiatok tisíc kusov. Ak by boli nefunkčné, tak by o ne už nebol záujem, čo neplatí. V každom prípade sa vždy odporúča inštalovať turbínu na streche a v byte osadiť pomocný elektrický ventilátor, ktorý zabezpečí na krátky čas zvýšený sací efekt napr. počas sprchovania.
Vďaka tomu neobťažuje dlhodobo vysoký hluk centrálneho motora.
MAJSTRI
STAVEBNEJ TECHNOLÓGIE

© TTITAN, s.r.o., 2003-2018
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie obsahu stránok je dovolené len s písomným suhlasom firmy TTITAN, s.r.o.